Holiday Inn Kayseri-Düvenönü eşsiz mimarisi ve konumu ile şehri keşfetmeniz için sizlere imkan sunuyor. Hem iş hem tatil amaçlı seyahat eden siz değerli misafirlerimizin şehrin kalbinde konaklamalarında farklı dizayn ferah renkleriyle rahat ve huzur dolu bir konaklama fırsatı sunuyor.

Şehrin en yeni ve konforlu oteli Havalimanına, Organize Sanayi Bölgesi, Erciyes dağına ve Kapadokya bölgesine çok kısa mesafedeki merkezi konumu ile başarılı toplantı, kongre, catering, lansman, düğün vb. organizasyonlara imza atıyor.

Erciyes Kayak Merkezi

erciyes-dagi-1.jpg
erciyes-dagi-2.png

Erciyes Kayak Merkezi, Kayseri şehir merkezine 25 km mesafede, 3917 m yüksekliğindeki Erciyes Dağı`nda kurulu, Türkiye`nin gelişen kayak merkezlerinden biridir. Kayak tesislerinin yüksekliği 1800-3000 m`dir. Pistlerin eğimleri %10 ile %30 arasında değişmektedir. Tesislerde bir adet kabinsiz-oturaklı bir adet de tutacaklı teleferik mevcuttur.

Kapadokya

Kapadokya, İnsan yerleşimi Paleolitik döneme kadar uzanmaktadır. Hititler'in yaşadığı topraklar daha sonraki dönemlerde Hrıstiyanlığın en önemli merkezlerinden biri olmuştur. Kayalara oyulan evler ve kiliseler, bölgeyi Roma İmparatorluğu'nun baskısından kaçanHıristiyanlar için devasa bir sığınak haline getirmiştir. Holiday Inn Kayseri Düvenönü Kapadokya'ya 70 km uzaklıktadır.

kapadokya.png
kapadokya2.png

Anadolu Harikalar Diyarı

anadolu-harikalar-diyari-1.jpg
anadolu-harikalar-diyari-2.jpg

Anadolu Harikalar Diyarı Anadolu'nun ilk temalı parkı olarak 2013 yılında Kayseride halkımızın hizmetine açılmıştır.Çevre düzenlemesi, dinlenmek, eğlenmek ve kaliteli vakit geçirmek isteyen genç, yaşlı tüm müşterilerimiz için itina ile yapılmış ve sürekli bakımlı ve canlı tutulmaktadır.

Kapuzbaşı Şelaleleri

Kapuzbaşı Şelaleleri, 500 metrekarelik bir alan içerisinde 7 adet şelaleden ibaret doğa çatlağından, kayalar arasından fışkıran, 30-76 metre yüksekliklerden çok büyük su debisi ile dökülen, ayrıca yaz ve kış aylarında devamlı surette akan kaynak şelaleleridir.

kapuzbasi-selalesi-1.jpg
kapuzbasi-selalesi-2.png

Gevher Nesibe Hastanesi

gevhernesibe.png
gevhernesibe2.png

Gevher Nesibe Hastanesi, Anadolu Selçuklu hükümdarı I. Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından kardeşi Gevher Nesibe sultan adına Kayseri`de yaptırılan hastahanedir. Anadolunun İslami dönemine ait en eski hastahanesidir. Darüşşifa binasının bitişiğinde birde tıp medresesi mevcuttur. Bu medrese dünyanın ilk tıp medresesidir. Gevher Nesibe sultanın mezarı medresenin içindeki türbededir. Osmanlılar devrinde birkaç defa tamirden geçen darüşşifa günümüzde Erciyes Üniversitesi Tıp Tarihi Müzesi olarak kullanılmaktadır.

Camii Kebir

Camii Kebir, Kayseri şehir merkezinde olup, Kapalıçarşı'nın yanında yer almaktadır. Ulu Cami olarak bilinmekle beraber değişik kaynaklarda Cami-i Kebir veya Sultan Cami olarak da anılmaktadır.

camii-kebir-1.png
camii-kebir-2.jpg

Sultan Sazlığı

Anadolu Harikalar Diyarı

sultan-sazligi-1.jpg
sultan-sazligi-2.png

Sultan Sazlığı Milli Parkı, 2002 – 2004 yılları arasında yapılan flora çalışmaları sonucunda alandaki doğal bitki türünün 428 olduğu ve bunlarından 48 tanesinin endemik olduğu tespit edilmiştir. Sultansazlığı’nda bu zamana kadar yapılan kuş sayım sonuçlarına göre maksimum 301 kuş türü sayılmıştır. Sultansazlığı’ndaki, kuş türü ve sayısı özellikle sulak alan ekosistemindeki su seviyesinin değişimine ve aylara bağlı olarak büyük değişiklik göstermektedir.

Kayseri Kalesi

Kayseri Kalesi, Kayseri kent merkezinde iç kale ve onu çevreleyen surların meydana getirdiği dış kale olmak üzere iki kaleden oluşuyor. Bu kalenin Roma İmparatorluğu MS 3.yy da yapıldığı tahmin ediliyor. Merkezinde bir Kale Camii bulunuyor. Şehrin tam göbeğinde olan bu yer zaten uzun uzadıya devam eden bir yapı ve etrafında bolca esnaf barındırıyor.

kayseri-kale2.png
kayseri-kale.jpg

Tekgöz Köprüsü

tekgoz.png
tekgoz2.png

Tekgöz Köprüsü, Sultan II.Rükneddin Süleyman Şah zamanında, H.599/1202-1203 yılında Kayserili Hacı Ali Şir Bin Hüseyin tarafından yaptırılmıştır. 120 metre uzunluğundaki köprünün iki kemeri arasında kalın bir sülüs yazı ile yazılmış kitabesi bulunmaktadır.

Şahruh Köprüsü

Şahruh Köprüsü, Sarıoğlan ilçesi, Karaözü köyü girişinde bulunmaktadır. Kızılırmak Nehri üzerine kurulmuştur. İnşa kitabesi bulunmadığı için kimin yaptırdığı da kesin olarak bilinmemekte, Dulkadiroğlu Alaüddevle Bozkurt Bey'in oğlu Şahruh Bey tarafından yaptırıldığı ileri sürülmektedir.

sehruzköprü2.png
sehruzköprü.png

Kadı Hamamı

kadihamai.png
kadihamamı2.png

Kadı Hamamı, Cami Kebir Mahallesinde Ulu Cami karşısında olan hamam 1542 yılında yaptırılmıştır. Kubbeli bir hamamdır ve kubbesi son zamanlarda tamir görmüş üzerinde küçük pencereli silindir şeklinde, üstü yarım küre ile kaplı bir kulesi vardır.

Selahaddin Hamamı

Selahaddin Hamamı, Kiçikapı meydanında bulunan hamam, halen kullanılmaktadır. Banisi ve inşa tarihi bilinmemektedir. Ancak, bazı araştırmalar hamamın 1359 tarihinde Erteane Beyinin oğlu Mahmut Bey’in Atabey’i tarafından yaptırılmış olduğu ileri sürülmektedir.

selahattinhamamı.png
selahattinhamamı2.png

Sindelhöyük

sindelhoyuk-1.jpg
sindelhoyuk-2.jpg

Sindelhöyük, 1209'da Bilecik'in Söğüt ilçesinde Osmanlı Devleti'nin kuruluşundan sonra Anadolu'ya yerleşen; Develioğulları, Aydınoğulları, Aşıklar ve bu gibi kabilelerin yöreyi yerleşim bölgesi olarak seçmesi neticesinde kurulmuştur. Sindelhöyük Kasabası ismini mezarlığından almaktadır. Mezarlığın ortasının yüksek olması nedeniyle, eski Türkçede "mezarı yüksek" anlamına gelen Sindelhöyük ismi verilmiştir.

Kaniş - Karum

Kanis - Karum, Kültepe höyüğünün Aşağı Şehir denilen, yerli ve yabancı tüccarların bir arada yaşadığı ve ticari faaliyetlerde bulunduğu kesimdir.

kaniskarum.png
kaniskarum2.png

Hunat Hatun Külliyesi

Hunat-Hatun-Genel.jpg
400px-Hunat_Hatun_Külliyesi.jpg

Hunat Hatun Külliyesi, Aleaddin Keykubad’ın karısı, 2.Keyhüsrev’in annesi Mahperi Hatun tarafından 1237-1246 yılları arasında yaptırılmıştır. Cami, medrese, türbe ve hamamdan oluşan bu külliye, genel görünüşü gerekse yapılış şekliyle Anadolu’da bulunan Selçuklu eserlerinin en güzel ve en önemli örneklerinden biridir. Komple halkın ihtiyaçları düşünülerek yapılmış bir ibadethane. İçindeki çay bahçesinde ney sesleriyle günün yorgunluğunu atmak için uğrayabilirsiniz

Kurşunlu Camii

Kurşunlu Camii, Kayserili deha Mimar Sinan tarafından Kayseri’de inşa edilen iki camiiden biridir. Klasik dönem Osmanlı mimarisinin Kayseri’deki özgün eserlerinden biri olan yapı tek kubbeli, tek minareli, kalem nakışları ve süslemeleriyle efsane detaylara sahip bir camiidir. 1585 bu yana ibadete açık olduğu söyleniyor.

Kurşunlu-Camii.jpg
kursunlu-cami.jpg

Seyyid Burhaneddin Türbesi

seyyid  burhaneddin 2.jpg
seyyid burhaneddin.jpg

Seyyid Burhaneddin Türbesi, Ömrünün son yıllarını Kayseri’de geçiren Mevlana Celaleddin Rumi’nin hocası Seyyid Burhaneddin için yaptırılan türbe Kayseri’de Talas Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Türbe 1892 yılında Ankara Valisi Abidin Paşa’nın yardımı ile Kayseri Mutasarrıfı Mehmet Nazım Paşa tarafından yaptırılmıştır. Kare planlı ve kesme taştan yapılan türbenin üzeri kubbe ile örtülmüştür. Türbenin güneyinde hemen bitişiğinde de Emir Erdoğmuş’ un türbesi bulunmaktadır. Seyyid Burhaneddin türbesi 19. yüzyılın sonunda yapılmıştır ancak yine de Selçuklu üslubunu yansıtmaktadır.

Öksüt Kalesi

Öksüt Kalesi, Öksüt köyünde aynı adlı derenin hakim yamaçlarında kurulmuştur.İlçemizde; Kale Köyü Kalesi, Tombak Kalesi, Deresimli Kalesi ve Köseler Kalesi yüksek tepelerde hakim görünüşleriyle ilgi beklemektedir.

ozsut.png
oksut-kalesi.jpg

Sultanhanı Kervansarayı

sultanhani.png
sultanhanı2.jpg

Sultanhanı Kervansarayı, Kayseri-Sivas karayolunun üzerinde ve Kayseri’ye 47. km uzaklıktadır. Aynı adı taşıyan köyün içindedir. Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubat zamanında 1232-1236 tarihleri arasında yaptırılmıştır.Sultanhanı Kervansarayı tipik Selçuklu kervansaraylarından biridir.

Vezir Hanı

Vezir Hanı, Sultan III. Ahmet döneminde Sadrazam Nevşehirli Damat İbrahim Paşa tarafından 1724 yılında yaptırılmıştır. Çarşının önemini ve kıymetini artırmak için çarşıda sadece kuyumcu, abacı, kumaşçı, çuhacı gibi o günün itibar gören mesleklerinin faaliyet gösterebileceği, bir ferman-ı ali ile şarta bağlanmıştır.

vezirhani.png
vezirhani2.jpg

Döner Kümbet

döner.jpg
döner2.jpg

Döner Kümbet, Kayserideki Selçuklu eserlerinin en güzel örneklerinden bencce. Seyyid Burhaneddin Mezarlığının karşısında yer alan bu yapı, kitabesine göre Şah Cihan Hatun adına yaptırılmış. Kümbet, kare bir kaide üzerine 12 köşeli bir gövdesi olup, tamamen kesme taştan, kornişler konik külahla içten ise silindirik mekan üzerine kubbe ilk örtülü değişik bir yapı.